ویژگی های یک برنامه غذایی خوب و سالم – بخش دوم

0
1545

شک نکنید که بدون داشتن یک برنامه غذایی سالم به همه ابعاد زندگی تان ضربه می زنید. برای اینکه بتوانید در کار و روابط و تحصیل بهترین عملکرد را داشته باشید اولویت شماره یک شما باید رسیدگی به غذایی که مصرف می کنید باشد.

ویژگی‌‌های یک برنامه غذایی سالم

در بخش اول مطلب چند ویژگی مهم برنامه غذایی (تعادل، تناسب، تنوع و . . .) را بررسی کردیم و دیدیم که همه این ها چه نقش مهمی در زندگی ما دارند. حالا بدون اتلاف وقت به سراغ بخش دوم می رویم و پنج ویژگی جدید و مهم را به لیست مان اضافه می‌کنیم.

۸) علاوه بر سبزیجات، میوه هم داشته باشد

میوه یعنی سلامتی و شادابی و طراوت. میوه ها سرشار از ویتامین، فیبر، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن ما هستند. لابد شما هم این ضرب المثل انگلیسی که می گوید «روزی یک سیب بخور و دکتر نرو» را شنیده اید. تقریبا همه میوه ها خاصیت های منحصر به فردی دارند که شما را در برابر خیلی از بیماری ها و مشکلات سلامتی بیمه می کنند. احتمال ابتلا به بسیاری از امراض، از یک سرما خوردگی ساده بگیر، تا (گوش شیطان کر) سرطان، با خوردن میوه تا درصد قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

میوه و سبزی ای که روزانه مصرف می کنید نباید کمتر از مقدار توصیه شده . در هرم غذایی ایران باشد.

۹) غلات کامل داشته باشد

غلات کامل آن دسته از غلات هستند که سبوس و جوانه‌شان جدا نشده باشد، یعنی هسته، اندوسپرم، جوانه و سبوس همه در کنار هم باشند. اگر یادتان باشد در مطلب قبلی به اهمیت فیبر اشاره کردیم، خوب است بدانید که غلات کامل دارای دو نوع فیبر (محلول و نامحلول) هستند. مطمئن شوید که هر روز در برنامه غذایی‌تان جایی برای غلات کامل گذاشته باشید.

جو، بلغور و گندم کامل از معروف ترین و محبوب ترین غلات کامل هستند. تنظیم گوارش، بهتر شدن عملکرد روده، تقویت سیستم ایمنی بدن، کنترل وزن و چربی، تنظیم قند خون و محافطت از لثه و دندان، تنها چند مورد از فایده های شگفت انگیز غلات کامل هستند.

علاوه بر فیبر، غلات کامل همچنین حاوی کلسیم، ویتامین سی، ویتامین بی و مواد معدنی مورد نیازمان هستند.

رزیم غذایی سالم

۱۰) با روش های سالم پخته شده باشد

روشی مثل سرخ کردن نه تنها به خاطر روغن زیادی که مصرف می کند ضرر دارد، بلکه بخش زیادی از مواد مغذی خوراکتان را هم از بین می برد. با اینکه برای خیلی از ما ها چنین غذاهایی لذیذتر و اشتهابرانگیزتراند، ضرری که به ما می رسانند قابل چشم پوشی نیست. حتی اگر از غذای آب پز و بخارپز بدتان می آید، بازهم کباب کردن، بریان کردن و گریل کردن را به سرخ کردن ترجیح دهید.

۱۱) برنامه غذایی سالم بهتر است، خانگی باشد

خوشبختانه برخلاف مردم کشورهایی مثل آمریکا، اکثر ایرانی ها غذای خانگی را به غذای بیرون ترجیح می دهند.

اما هنوز هم افرادی هم هستند که به دنبال یک گزینه سریع و راحت اند و به خاطر کمبود وقت، به سراغ غذای آماده و فست فود می روند. رشد قارچی رستوران ها و کافه ها هم قضیه را بدتر کرده است. مسئله این جاست که این غذاها کیفیت خوبی ندارند، سالم نیستند و در شرایط چندان بهداشتی تهیه نمی شوند. سعی کنید فقط در بازه های زمانی طولانی و در مناسبت های خاص به سراغ این غذاها بروید. اگر شاغل هستید یا برنامه کلاس هایتان وقت زیادی از شما می گیرند، غذای هرروز را شب قبل آماده کنید. همچنین بهتر است برای هر وعده در خانه، کمی غذای اضافه تر پخته شود تا بتوانید مقداری را همراه خودتان ببرید. غذایی را بخورید که از سالم بودنش مطمئن باشید.

رژیم غذایی آنلاین۱۲) زمان بندی درست و مناسبی داشته باشد

همه نکات طلایی که تا کنون گفتیم زمانی بهترین تاثیر را خواهند داشت که برنامه غذایی‌مان از نظر زمانی هم صحیح باشد.

صبحانه، ناهار و شام وعده های غذایی اصلی ما هستند که نه تنها نباید هیچ کدامشان از برنامه روزانه ما حذف شوند، بلکه باید در زمان مناسبی هم صرف شوند.

صبحانه باید تا قبل از ساعت ده صبح خورده شود، ولی زمان ایده آل و صحیح برای خوردن این وعده مهم بین ساعات ۷ تا ۸ صبح است. قانون: نیم ساعت بعد از بیدار شدن صبحانه‌تان را بخورید.

ناهار را ۴ ساعت و نهایتا (اگر مجبور شدید) ۶ ساعت بعد از خوردن صبحانه صرف کنید.

بهترین زمان برای خوردن شام ساعت ۷ عصر است. ممکن است به دلایلی مجبور شوید این زمان را به عقب بیندازید، اما مطمئن شوید که دیرتر از ۱۰ شب شام نخورید. قانون: بین زمان صرف شام و زمان خواب نباید کمتر از ۳ ساعت فاصله بیفتد.

 

رژیم غذایی سالم

تکنولوژی و سرعت زندگی در دنیای مدرن نوع رژیم غذایی انسان ها را تغییرداده است و مصرف غذای فرآوری شده و آماده بیشتر از گذشته شده است. اما نگران نباشید، با رعایت کردن دوازده نکته ای که گفتیم می توانید برنامه غذایی‌تان را اصلاح کنید.

  • هر چه زودتر به سالم کردن برنامه غذایی‌تان رسیدگی کنید، حتی فردا هم دیر است.
  • یک برنامه غذایی خوب و سالم محکم ترین سپر برای شما در برابر امراضی مثل اضافه وزن شدید، سرطان، دیابت و سکته است.
  • سلامتی و طول عمر، علاوه بر زیبایی و تناسب اندام هدیه های فوق العاده یک برنامه خوب به شما هستند.
 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید