ویژگی های مشاور تغذیه خوب – بخش دوم

0
1680

در بخش اول ویژگی های مشاور تغذیه خوب، راجع به این صحبت کردیم که چرا اصلاً برای رژیم گرفتن باید به مشاور تغذیه مراجعه کنیم. بعد هم دو مورد از ویژگی‌های یک مشاور تغذیه خوب را بیان کردیم؛

۱. مشاور تغذیه باید در زمینه‌ی تغذیه، تخصص داشته باشد.
۲. مشاور تغذیه باید آموزگاری خوبی باشد.

پیشنهاد می‌کنم حتماً بخش اول مقاله را مرور کنید. چون در مورد عوارض رژیم‌های غیراصولی، متخصصان تغذیه و پایداری وزن ایده‌آل صحبت کرده‌ایم. این مطالب برای کسانی که می‌خواهند رژیم لاغری یا چاقی بگیرند، بسیار مهم است.

ویژگی‌های یک مشاور تغذیه خوب

۳. یک مشاور تغذیه خوب وعده‌های بی‌اساس نمی‌دهد

یک مشاور تغذیه خوبباید بدانید که بیشتر وعده‌ وعیدهایی که در مورد رژیم‌های غذایی مطرح می‌شوند، جنبه‌ی تبلیغاتی و بازارگرمی دارند. هیچ مشاور تغذیه نمی‌تواند از همان ابتدا به شما قول بدهد که مثلاً در عرض یک هفته ۲ کیلوگرم کم یا زیاد خواهید کرد. رژیم غذایی فرآیندی تدریجی است و مسیری است که باید پله پله و با همراهی متقاضی و مشاور طی شود.

۴. یک مشاور تغذیه خوب با تغییرات هماهنگ می‌شود

بدن ما مدام در حال تغییر است. مثلاً ممکن است با یک برنامه‌ی غذایی در هفته‌ی اول به سادگی ۲ کیلوگرم کم کرده و ۳ هفته بعد با همان برنامه، به سختی بتوانید حتی نیم کیلوگرم کم کنید.

عادات غذایی، متابولیسم بدن، میزان فعالیت فیزیکی و میزان بافت چربی و عضلانی بدن شما از عوامل تعیین کننده‌ی تاثیرگذاری یک رژیم غذایی هستند. تمام این موارد در طول دوره‌ی رژیم دستخوش تغییراتی می‌شوند. مثلاً ممکن است متابولیسم بدن شما بعد از چند هفته کاهش یابد. یک مشاور تغذیه خوب می‌داند چه زمانی باید به کمک شما بیاید و با ارائه‌ی راه‌حل‌های کاربردی، شما را از مخمصه نجات دهد.

۵. یک مشاور تغذیه خوب انعطاف پذیر است

یک مشاور تغذیه خوب انعطاف پذیر استیکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاور تغذیه خوب، انعطاف پذیری است. مثلاً اگر ۴۰ سال است که لب به کدو نزده‌اید، قرار نیست این غذا یکباره به جزء اصلی وعده‌های شما تبدیل شود. اصلاح عادات غذایی باید آهسته و پیوسته انجام گیرد.

در بسیاری از کلینیک‌های تغذیه، پس از مدتی طولانی انتظار، در حد چند دقیقه با مشاور فرصت گفت‌وگو دارید. بعد هم یک ورق پرینت شده به دست‌تان داده و با شما تا یک هفته یا یک ماه بعد که دوباره این روال تکرار شود، خداحافظی می‌کنند. این اتفاق خوبی نیست! برنامه‌ی غذایی باید تا حد خوبی با عادات غذایی شما همخوانی داشته باشد، وگرنه احتمال شکست خوردنش بیشتر می‌شود.

۶. یک مشاور خوب از سختی‌های راه مطلع است

در طول دوران رژیم غذایی، احتمالاً با موانع و تله‌هایی مواجه خواهید شد. مواردی مانند دلسردی، ناامیدی، احساس گرسنگی، عصبی‌خواری و چیزهایی از این قبیل که نمی‌گذارند به درستی برنامه‌ی غذایی خود را رعایت کنید. برای رهایی از این تله‌ها به سه چیز نیاز دارد:

۱. پشتیبانی

یک مشاور تغذیه خوب باید برای صحبت با مراجعین زمان کافی در نظر بگیرد. با آن‌ها گفت‌وگو کند و از شرایط‌شان مطلع شود. این وظیفه‌ی مشاور است که بفهمد چرا برنامه‌ی غذایی شما جواب نمی‌دهد و چه چیزهایی شما را از پیروی از رژیم بازداشته است.

۲. ارائه‌ی راهکارهای موثر

اگر مشاور تغذیه تجربه‌ی کافی در امر مشاوره داشته باشد، حتماً برای رفع موانع و رهایی از تله‌های مختلف، راهکارهایی نیز بلد است. اگر احساس می‌کنید راهکارهای مشاور تغذیه‌ی کاربردی و موثر نیست، یا مشاور از تجربه‌ی کافی برخوردار نیست یا شما توصیه‌های او را به درستی اجرا نمی‌کنید.

۳. ایجاد انگیزه

در کنار برنامه‌ی غذایی مناسب، برای این که بتوانید مسیر خود را با قدرت ادامه دهید، نیاز به انگیزه و هیجان دارید. برخی از مشاوران تغذیه رفتار خشکی دارند و فقط روی مسائل تکنیکی تمرکز می‌کنند. برخی هم بسیار خوش مشرب هستند، از شما تعریف می‌کنند، متوجه پیشرفت‌تان می‌شوند و به شما روحیه‌ی مثبت می‌دهند. معمولاً افرادی که با این دسته از مشاوران کار می‌کنند، در مسیر خود موفق‌تر هستند.

۷. از مشاورانی که محصولات مختلف می‌فروشند، بر حذر باشید

از مشاورانی که محصولات مختلف می‌فروشند، بر حذر باشیدتمرکز مشاور تغذیه باید روی تدوین برنامه‌ی غذایی، برطرف کردن گرسنگی‌های بی‌موقع و دیگر مشکلات شما باشد. اگر مشاور سعی داشت دارو، مواد غذایی مانند پروتئین بار یا مکمل‌هایی رژیمی به شما بفروشد، بهتر است در مورد او تجدید نظر کنید.

۸. مربیان باشگاه، مشاور تغذیه نیستند

مربیان باشگاه، مشاور تغذیه نیستندمربیان بدنسازی و دانش آموختگان رشته‌های تربیت‌ بدنی، اطلاعات خوبی در مورد بدن انسان و تغذیه دارند. اما آن‌ها یک مشاور تغذیه خوب نیستند؛ مگر این که تحصیلاتی در رشته‌ی تغذیه داشته باشند. بهتر است برای برنامه‌ی غذایی خود، به مشاور تغذیه و برای برنامه‌ی ورزشی خود، به مربی باشگاه اعتماد کنید.

سخن نهایی

در کنار همه‌ی ویژگی‌هایی که برای یک مشاور تغذیه خوب ذکر کردیم، اصل مهم دیگری نیز وجود دارد:

…………………………………………

باید بتوانید با مشاور خود ارتباط برقرار کنید

…………………………………………

یعنی ممکن است مشاور علم و تجربه‌ی کافی را داشته باشد، اما تکنیک‌های درمانی و شیوه‌ی مشاوره‌ی او به مذاق شما خوش نیاید. در این صورت هیچ اشکالی ندارد که به سراغ شخص دیگری بروید.

حتماً در مورد مشاور تغذیه‌ای که انتخاب کردید، خوب تحقیق کنید. نظر مراجعین او را بپرسید، در اینترنت جست‌وجو کنید و همچنین مطمئن شوید که کد نظام پزشکی داشته باشد. هم پزشکان متخصص تغذیه و هم کارشناسان تغذیه، دارای کد نظام پزشکی هستند. می‌توانید با مراجعه به سایت نظام پزشکی، از طریق کد نظام پزشکی یا اسم و فامیل مشاور، این موضوع را بررسی کنید.

 

 

 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید