آیا هیپنوتراپی روش مناسبی برای لاغری است؟

0
932
هیپنوتراپی لاغری

کاهش وزن می‌تواند یک فرآیند بسیار مشکل باشد. افراد چاق معمولا با مشاهده‌ی برنامه‌های تلویزیونی، تبلیغات و رسانه‌های اجتماعی که پر از عکس‌های مواد غذایی هستند، تحت تاثیر قرار می‌گیرند و این کافی است تا وسوسه شوند و از خوردن غذاهای سالم دور شوند.

پس از آن از قرص‌های کاهش وزن تجاری و سایر برنامه‌های کاهش وزن که بر محدود کردن آنچه افراد چاق می‌خورند، تمرکز می‌کنند تا این که به نحوه‌ی غذا خوردن، یا آنچه در مورد غذایی که وارد بدن می‌کنند فکر کنند و ذهنیت‌های منفی خاصی راجع به آنچه در بدن خود قرار داده‌‌اند، ایجاد کنند.

هیپنوتیزم کاهش وزن می‌تواند روش موثری در به چالش کشیدن این ذهنیت‌ها و لحظه‌های وسوسه باشد و به افراد کمک کند تا زندگی سالمی داشته باشند.

هدف از هیپنوتیزم، راهکاری برای کاهش وزن است که فرد چاق نسبت به بدن خود احساس اعتماد به نفس کند و افکار منفی را در مورد خوردن تغییر دهد و به فرد چاق در کاهش وزن با مسئولیت‌پذیری کمک کند، بدون این که به سلامتی عاطفی وی تاثیر بگذارد.

با هدف قرار دادن ذهن ناخودآگاه با تکنیک های پیشنهادی قدرتمند، یک متخصص هیپنوتیزم می‌تواند در ایجاد یک رابطه‌ی مثبت یا غذا و ورزش به فرد چاق کمک کند که این کار برای کاهش وزن سالم و مدیریت طولانی مدت وزن مناسب‌تر است.

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم روند انتقال فرد به حالت آرامش عمیق و پیشنهاد در هنگام خواب است. امروزه معمولا هیپنوتیزم را یک درمان می‌دانند و برای تغییر شرایط از جمله اضطراب، فوبیا، حملات هراس، اعتیاد، مشکلات خواب و مشکلات وزن با تغییر روش‌های تفکر و رفتار استفاده می‌شود.

علی رغم بعضی از تصورات، فرد هیپنوتیزم شده کاملا کنترل می‌شود. هیپنوتیزم نمی‌تواند باعث شود افراد بر خلاف خواست خود کارهایی را انجام دهند.

هیپنوتیزم به خودی خود درمان محسوب نمی‌شود بلکه عملکردی است که درمانگر علاوه بر هیپنوتراپی ضمیر ناخودآگاه فرد را طوری برنامه ریزی می کند که وی را به خوردن مواد غذایی سالم و طبیعی تشویق کند و با کاهش هیجانات منفی اشتهای کاذب فرد چاق را کور کند تا فرد با رسیدن به آرامش ذهن در خوردن خود محتاط شده و کنترل کاملی روی اشتهای خود داشته باشد.

بنابراین عادت‌های غذایی بهتری را پیدا خواهد کرد  و از اندامی بهتر و زیباتر برخوردار خواهد شد.

اعتماد به نفس

اگر داشتن اضافه وزن برای فرد چاق امری مهم باشد و به دلایلی دوست داشته باشد که برای سلامتی لاغر شود از احساس نیاز یا تمایل به کاهش وزن شرم نداشته باشد.

قرص‌های کاهش وزن، رژیم‌های محرمانه و رژیم‌های ورزشی ناخوشایند تنها برخی از روش‌هایی است که افراد برای کاهش وزن تلاش می‌کنند. فقط فرد چاق باید از خود بپرسد که آیا از انجام این کار خوش حال است و یا می‌تواند این کار را تا آخر عمر ادامه دهد؟

و این درست زمانی است که هیپنوتیزم درمانی برای کاهش وزن می‌تواند کمک کند. فرد چاق باید بیندیشد که چرا از بدنش ناراضی است و چرا نمی‌تواند وزن کم کند؟

هیپنوتراپی لاغری

در مغز انسان قسمتی به نام هیپنوتالاموس وجود دارد که مرکز تنظیم وزن بدن است که از راه اثر کردن بر میزان سوخت و ساز بدن و تغییرات حس گرسنگی و سیری، وزن بدن را در محدوده‌ی خاص تنظیم می‌کند.

در افرادی که چاق یا لاغر می‌باشند تنظیم هیپنوتالاموس دچار اختلال می‌گردد و وزن بالاتر یا پایین تر می‌رود. بنابراین شخص دچار حس گرسنگی یا سیری می‌شود و سوخت و ساز بدن وی دچار افزایش یا کاهش می‌گردد.

هر بار فرد چاق از رژیم‌های مختلفی استفاده می‌کند و راه‌های متعدد کاهش وزن را می‌آزماید ولی همیشه ناکام می‌ماند و همین افکار منفی انگیزه‌ی وی را به کاهش وزن به شدت کاهش می‌دهد و در عوض هیجان خوش‌حالی از گرسنگی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود اشتهای کاذب در فرد ایجاد شود.

فرد هیپنوتیزم شده با استفاده از هیپنوتراپی لاغری قادر است اختلالات خواب، اختلالات روانی، عقده‌های درونی، ترس و…. را تحت کنترل قرار دهد.

آیا هیپنوتیزم به تنهایی لاغر کننده است؟

نه هیپنوتیزم و نه هیچ روش دیگری به تنهایی نمی‌تواند برای لاغری مناسب باشد و فردی که می‌خواهد لاغر شود نباید از ورزش کردن و تنظیم یک برنامه‌ رژیم غذایی مناسب غافل شود.

همچنین می‌توان با آرام غذا خوردن و لقمه را نرم جویدن احساس سیری را زود تشخیص داد. بهتر است در هنگام رژیم لاغری از اهمیت و فواید اب هم استفاده کرد تا هم پوست فرد خشک نشود و هم از افتادگی پوست صورت جلوگیری کرد.

در هیپنوتراپی لاغری ، از طریق هیپنوتیزم می‌توان مرکز تنظیم وزن را مجددا برای وزن ایده‌آل برنامه ریزی کرد، بنابراین با تغییرات سوخت و ساز بدن و همچنین اشتها، به مرور زمان به حالت مطلوب نزدیک‌تر خواهد شد و با کمک تلقین و تصویرسازی ذهنی، تصویر جدیدی از شخص با وزن و اندام متناسب در ذهن وی ایجاد می‌شود و آن را در حافظه‌ی ناخودآگاه خود ذخیره می کند.

انتظاری که افراد از هیپنوتیزم دارند

در جلسه‌های درمانی هیپنوتیزم، پزشک متخصص ابتدا نحوه‌ی عملکرد هیپنوتیزم را توضیح می‌دهد و سپس به اهداف شخصی فرد توجه می‌کند به همین خاطر درمان‌گر ابتدا با صدایی آرام بخش و ملایم صحبت میکند. تا فرد احساس امنیت کند.

وقتی ذهن کاملا آرام شد در این مرحله درمان‌گرتصاویر ذهنی خاصی را به صورت واضح و آشکار با فرد هیپنوتیزم شده به اشتراک می‌گذارد وبه فرد در رسیدن به هدف نهایی کمک می‌کند. زمانی که ذهن فرد کاملا آماده می‌شود. درمان‌گر روش‌هایی را برای کمک به فرد چاق در تغییر عادات غذایی یا ورزش و یا راه‌های دیگر برای رسیدن به وزن مطلوب پیشنهاد می‌دهد.

انواع هیپنوتیزم

هیپنوتیزم انواع مختلفی دارد. در درمان استعمال دخانیات، درمان اعتیاد به مواد مخدر، ترس از تاریکی، اضطراب، فوبیا همچنین درمان چاقی و لاغری از هیپنوتیزم استفاده می‌شود.

امروزه در اغلب بیمارستان‌های سراسر دنیا علی‌رغم هزینه‌های سنگین بی‌هوشی و بی‌حسی بروز عوارض دارو بر روی نوزاد و مادر، از هیپنوتراپی لاغری یا همان هیپنوتیزم درمانی استفاده می‌شود.

هیپنوتیزم قدمتی دیرینه دارد به طوری که در چند صد سال پیش از هیپنو تراپی در تغییرات جزئی استفاده می‌شد. مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که هیپنوتیزم اثرات درمان کننده‌ی اثبات شده‌ای در درمان اختلالات وزن، پرخوری و چاقی دارد. هیپنوتراپی در مجموع شیوه‌ی زندگی سالم‌تری را به فرد هیپنوتیزم شده ارائه می‌دهد.

 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید