طب سوزنی چیست و آیا در لاغری تاثیر دارد؟

0
1687
لاغری با طب سوزنی

لاغری با طب سوزنی یک روش درمان سنتی چینی است که شامل تحریک شدن توسط سوزن‌های ریزی است که در نقاط خاصی از بدن قرار گرفته‌اند و منجر به بهبودی سلامت جسمی و روانی افراد می‌شوند، اما آیا این کار به افراد کمک می‌کند؟

بهترین تحقیق در مورد طب سوزنی نشان می‌دهد که می‌تواند یک درمان موثر برای دردهای مزمن باشد، مشخص نیست که آیا نتایج به دست آمده به خاطر خود درمان است یا اثر دارونمایی دارد؟ ولی دلایلی وجود دارد که طب سوزنی همراه با ورزش و استفاده از یک رژیم غذایی سالم و سایر اصلاحات شیوه‌ی زندگی می‌تواند به افراد کمک کند.

طب سوزنی به تنهایی برای کاهش وزن موثر نمی‌باشد.

تاثیرات طب سوزنی در کاهش وزن

۱) طب سوزنی امکان دارد بر روی هورمون‌ها تاثیر بگذارد.

۲) طب سوزنی باعث هضم سالم غذا می‌شود.

۳) طب سوزنی ممکن است هوس خوردن را کاهش می‌دهد.

۴) طب سوزنی می‌تواند منجر به خواب بهتر شود.

۵) می‌تواند انرژی افراد را تقویت کند.

تحقیقی در سال ۲۰۱۸ دریک مجله‌ی چینی منتشر شده است، محققان به طور تصادفی ۱۰۰ بیمار مبتلا به پیش دیابت را به یکی از سه گروه اختصاص دادند.

  • گروه اول/ مداخله در شیوه‌ی زندگی (رژیم معقول و ورزش متوسط)
  • گروه دوم/ مداخله در شیوه‌ی زندگی به علاوه داروی دیابت
  • گروه سوم/ مداخله در شیوه‌ی زندگی به علاوه طب سوزنی

پس از گذشت ۱۲ هفته، شرکت کنندگان در طب سوزنی و گروه‌های متفورمین، شاخص‌های توده بدنی خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده بودند. و در سایر نشانه‌های سلامتی هم بهبودهایی داشتند. مانند قند خون ناشتا، هموگلوبینA1c  و کلسترول تام بودند.

در حالی که افرادی که به تنهایی با تغییر سبک زندگی می کردند فقط شاهد تغییرات مثبت بودند از نظر قند خون ناشتا محققان به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی ممکن است با کاهش مقاومت به انسولین و لپتین به افراد مبتلا به پیش دیابت کمک کند. انسولین و لپتین هورمون‌های تنظیم کننده‌ی اشتها هستند که می‌توانند در کاهش وزن طولانی مدت نقش داشته باشند.

هضم غذا با طب سوزنی

طب سوزنی می‌تواند از طریق خاموش کردن سیستم عصبی سمپاتیک و فعال کردن سیستم پاراسمپاتیک جریان خون رسانی به معده‌ی افراد را بهبود بخشد و به هضم غذا کمک کند، این امر باعث کاهش نفخ یا گاز معده شود. همچنین طب سوزنی برای سندرم روده‌ی تحریک پذیر و یبوست و برای انواع بیماری‌های گوارشی مفید می‌باشد.

تسکین استرس با طب سوزنی

تحقیقاتی روی حیوانات انجام شده است که نشان می‌دهد طب سوزنی می‌تواند یک مسکن موثر براسترس باشد. به نظر می‌رسد سنبله‌های ناشی از استرس در هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و همچنین عملکرد سیستم عصبی سمپاتیک را مسدود می‌کند (جوندگانی که نسخه‌ی طب سوزنی را دریافت نکرده بودند، اساسا آن را در مکانی تصادفی روی بدن خود دریافت می‌کنند، بلوک‌های مشابهی را درپاسخ به استرس خود تجربه نکردند.)

تاثیر طب سوزنی در کاهش وزن

  • کاهش اضطراب که باعث پرخوری فرد می‌شود.
  • ترشح سرتونین، که منجر به نگرش مثبت نسبت به خوردن می‌شود. و باعث از بین رفتن افسردگی می‌شود.
  • رهاسازی دوپامین برای کاهش کالری دریافتی که باعث می‌شود فرد بتواند میل گرسنگی خود را کنترل کند.
  • ازبین بردن اشتها با رها سازی بتااندورفین و سرتونین ، افزایش متابولیسم با انتشارمواد شیمیایی قوی.
  • کاهش دردهای بدن برای این که فرد بتواند فعالیت‌های ورزشی منظم را از سر گیرد.

ترکیب لاغری با طب سوزنی

اگر فردی از طب سوزنی برای کاهش وزن استفاده می‌کند در صورتی که تمایل دارد تغییراتی در شیوه‌ی زندگی خود ایجاد نماید مانند رژیم غذایی که کالری دریافتی را کنترل می‌نماید و رژیم غذایی و برنامه‌ای برای فعالیت بدنی منظم، به احتمال زیاد بهترین نتیجه را خواهد گرفت.

یکی از متخصصان طب سوزنی می‌گوید: هر گونه درمان با طب سوزنی زمانی موثر خواهد بود که بیمار عادات غذایی و عادات زندگی خود مانند: ورزش، الگوی خواب و قرار گرفتن در معرض استرس را تغییر دهد. وی معتقد است طب سوزنی می‌تواند برای شروع یک تغییر مفید باشد، ولی نمی‌تواند جایگزین مشارکت شخص بیمار در روند کاهش وزن و یا هر بهبودی دیگر شود.

بنابراین اولین قدم برای لاغری مفید این است که با یک متخصص مشورت شود تا بعد از انجام آزمایشات مشخص شود که فرد به اندازه‌ی کافی سالم است تا بتواند رژیم غذایی و همچنین ورزش را شروع کند.

برنامه‌ی لاغری با طب سوزنی

در اولین ملاقات متخصص طب سوزنی فرم‌هایی را به بیمار ارائه می‌دهد که این فرم به طور کلی شامل تاریخچه‌ی سلامت عمومی، اهداف سلامتی و سایر اطلاعات فرد می‌باشد. متخصص فرم‌ها را مطالعه می‌کند و قبل از شروع، مشاوره‌ی کوتاهی را ارائه می‌دهد.

وی ممکن است توصیه کند از گیاهان سنتی چینی یا رژیم غذایی خاصی برای تکمیل برنامه‌ی کاهش وزن استفاده گردد. در طول درمان، پزشک سوزن‌های نازک کوچکی را در نقاط خاص در بدن وارد می‌کند برخی از بیماران احساس سوزن سوزن شدن دارند. برخی هم احساس سنگینی می‌کنند.

هنگامی پزشک سوزن‌ها را دربدن فرو می‌برد بیمار یک ساعت استراحت می‌کند و سپس پزشک سوزن‌ها را بر می‌دارد و جلسه تمام می‌شود. ممکن است بیمار بخواهد از برنامه‌ریزی های جدی بعد از طب سوزنی خودداری کند تا متوجه واکنش بدن خودنسبت به سوزن‌ها شود.

برخی از بیماران احساس سرگیجه کند. در صورت بروز سرگیجه پزشک متخصص ممکن است بخواهد که بیمار درمان را چند جلسه به تعویق بیندازد.

مدت زمان مشاهده‌ی تاثیر طب سوزنی

در همان جلسه‌ی اول فرد متوجه تغییرات متابولیسم، یا میزان سوخت و ساز بدن خواهد شد. ولی برای حفظ کاهش وزن چند جلسه لازم است که نسبت به وزن کنونی بیمار و میزان سلامتی وی تعداد جلسات تعیین می‌شود. بیمار باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و ورزش کند.

یوگا و پیلاتیس ورزش‌های ساده‌ و موثری هستند که می‌توانند در روند کاهش وزن کمک کنند. مقدار وزنی که هر بیمار با کمک طب سوزنی می‌تواند کم کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر عامل چاقی و اضافه وزن بیماری‌های کیسه‌ی صفرا و یا خستگی مفرط می‌باشد. اضافه وزن به سادگی بر طرف نمی‌شود و برای این که مشکل برطرف شود از روش‌های دیگری هم در کنار طب سوزنی استفاده می‌شود.

یک مطالعه‌ی کنترل شده علمی با روش طب سوزنی نشان می‌دهد که ۹۵% بیمارانی که تحت درمان قرار گرفته‌اند در مدت ۵ هفته کاهش وزن چشم‌گیری را تجربه کرده‌اند.

بهبود خواب شبانه نیز می‌تواند به اندازه‌ی انجام ورزش و رژیم غذایی در کنترل و حفظ وزن کاهش یافته موثر باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که طب چینی و طب سوزنی می‌توانند چاقی را درمان کنند و دارای هیچ گونه عوارض جانبی خطرناک نیستند.

 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید