عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری

0
2468
عمل لیپوماتیک برای لاغری

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری یکی از عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود. درعمل لیپوماتیک یا همان پیکرتراشی بدون نیاز به بیهوشی وفقط و با بی‌حسی موضعی و به صورت سرپایی در کلینیک متخصص می‌تواند مقدار زیادی از چربی‌های موضعی را از بدن فرد خارج کند.

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی چیست؟

عمل لیپوماتیک یا پیکر تراشی برای لاغری عبارت از جدا کردن سلول‌های چربی و به حالت مایع درآوردن آن‌ها به کمک امواج اینفراسونیک و سپس خارج کردن آن‌ها از بدن به وسیله‌ی لوله‌ی باریکی به نام کانولا است.

درعمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری دکتر می‌تواند چربی‌های قسمت‌های مختلفی مانند شکم، ران و یا باسن را خارج کند ولی برای قسمت‌های کوچک‌تر مانند غبغب توصیه نمی‌شود.

عمل لیپوماتیک راه حل مناسبی برای لاغری و درمان چاقی به حساب نمی‌آید و بیشتر برای کاهش سایز و زیبایی کاربرد دارد. دستگاه‌های به کار رفته در این عمل نسبت به عمل لیپوساکشن دقت بیشتری دارند و خطرشان نیز کمتر است. اکثر افرادی که این عمل را انجام داده‌اند مدعی هستند دوره‌ی نقاهت کمتری دارد و بازگشت چربی در این عمل خیلی کمتر از عمل‌های دیگر است.

با عمل لیپوماتیک بیشتر آشنا شویم

استفاده‌ی زیاد از فست فودها و چربی‌های ناسالم باعث شده است که ۱۰ میلیون نفر از جمعیت ایران دچار چاقی شوند و این آمار در بین زنان بیشتر از مردان است، حتی نوجوانان ما دچار چاقی هستند.

از آنجایی‌که خانم‌ها به داشتن اندامی زیبا حساس هستند اغلب بیشتر از مردان دنبال راه‌حلهای مختلف برای درمان چاقی و از بین بردن چربی‌های شکم خود می‌باشند. عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری یکی از گزینه‌های افراد می‌باشد.

چه کسانی دنبال عمل لیپوماتیک هستند

خیلی از افرادی که نمی‌توانند چربی‌های اضافی را با رژیم‌های غذایی و ورزش از بین ببرند و دچار چاقی مفرط شده‌اند دنبال راه‌حلی سریع برای خلاصی از چربی‌های اضافی خود هستند.

عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن یکی از راه‌ها است ولی باید قبل انجام این عمل، اطلاعات کافی از چگونگی عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی و چه عوارضی می‌تواند داشته باشد به دست بیاوریم.

در عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری که یک روش غیرتهاجمی به حساب می‌آید، پزشک با استفاده از لوله‌ای به نام کانولا با حرکات لرزشی، سلول‌های چربی را به صورت غیرلیزری و حرارتی خارج می‌کند. چربی‌ها در عمل لیپوماتیک درست است که به صورت فیزیکی از بین می‌روند ولی مزیت عمل لیپوماتیک این است که بدون درد و خونریزی انجام می‌شود.

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری و داشتن اندامی زیبا نسبت به عمل لیپوساکشن عفونت کمتری دارد زیرا محافظت از رگ‌های خونی، اعصاب و ماهیچه‌ها در عمل لیپوماتیک بیشتر است.

در عمل لیپوماتیک بر خلاف عمل لیپوساکشن که فرد عمل شونده دوره‌ی نقاهت زیادی دارد و باید مدت زیادی از گِن استفاده کند، در این عمل حدود ۴ هفته بستن گِن کافی است. استفاده از گن برای این است که شکم زودتر جمع شود حالت افتادگی به خود نگیرد.

چگونگی عمل لیپوماتیک

در عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری ابتدا سوراخی به اندازه ۲ تا ۵ میلی‌متر در قسمت مورد نظرایجاد می‌شود و پزشک معالج با استفاده از دستگاه از طریق این سوراخ وارد بافت چربی شده و از طریق موج‌های ماوراء بنفش بافت چربی را ازبین می‌برد. این ارتعاشات باعث می‌شود تا چربی‌ها نسوزند و بافت‌های چربی با کمترین آسیب از بدن خارج شوند.

برای جلوگیری از خونریزی محلولی به درون بدن تزریق می‌شود که همراه بافت چربی از بدن خارج می‌شود. یکی از مزایای دستگاه لیپوماتیک این است که به علت داشتن سیستم ایمنی فعال، هرگاه به بافت چربی بدن می‌رسد متوقف می‌شود و در نتیجه خط پارگی اعضای بدن و سوختگی پوست خیلی کم می‌باشد.

در روش لیپوماتیک کانولا که به هندیس پنوماتیک متصل است از طریق ایجاد چند منفذ کوچک متناسب با قطر کانولا، وارد موضع تحت عمل می‌شود. کانولا در جهات مختلف جلو عقب، عمود برهم و گردشی سه بعدی به ارتعاش درمی‌آید و امواجی با فرکانس زیر ۲۰ هرتز در مایع موجود در بافت چربی ایجاد می‌کند.

این امواج باعث لیزچربی شده و آن‌ها را به ذرات چربی دانه ارزنی شده تبدیل می‌کند که همزمان تخلیه می‌شوند. حرکات سه بعدی کانولا امواج اینفراسونیک در بافت چربی ایجاد می‌کنند و ارتعاشات این امواج به صورت یکنواخت موجب لیز چربی می‌شود.

سایز مناسب کانولا

سایز کانولا مورد استفاده نباید بیشتر از ۵/۴ میلی‌متر باشد و در یک جلسه نیز میزان چربی قابل تخلیه از بدن هر فرد نباید از ۵ لیتر فراتر رود. زیرا سبب ایجاد اختلالات همودینامیک حین عمل خواهد شد اما به طور کلی میزان چربی قابل تخلیه از بدن هر فرد به وزن، سایز و محتوای چربی بدن فرد بستگی دارد.

اگر فرد به تخلیه چربی بیشتر از سایز نقاط بدن نیاز داشته باشد پزشک در جلسات دیگری به فاصله بیشتر از ۷۲ ساعت از عمل قبلی چربی این قسمت‌ها را تخلیه می‌کند. این فاصله زمانی به علت جریان لیدوکائین در بدن است که ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

دستگاه لیپوماتیک چگونه عمل می‌کند؟

شاید برای کسانی که قصد دارند با عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری، از شر چربی‌های اضافی بدن خلاص شوند دانستن اینکه دستگاه لیپوماتیک چگونه عمل می‌کند مهم باشد و به تصمیم گیریشان کمک کند.

دستگاه لیپوماتیک با استفاده از کمپرسوری که دارد هوای فشرده را به لوله کانولا منتقل می‌کند.  لوله کانولا لرزش‌ها و ارتعاشاتی را زیر پوست ایجاد می‌کند که باعث شکسته شدن سلول‌های چربی می‌شود. این لوله از طریق سوراخی که گفتیم امواج اینفراسونیک ایجاد می‌کند و سلول‌های چربی زیر پوست را تخریب می‌کند، سپس این چربی تخریب شده و از طریق این دستگاه به بیرون کشیده می‌شود.

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی می‌تواند سلولیت را نیز از بین ببرد. کسانی که می‌خواهند سینه و باسنی خوش فرم داشته باشند می‌توانند از چربی‌هایی که از طریق این دستگاه خارج شده به عنوان بوتاکس استفاده کنند و این یکی از مزیت‌های خوب عمل لیپوماتیک است.

  • قسمت‌هایی مناسب برای عمل لیپوماتیک
  • قسمت‌های شکم
  • کمر
  • باسن
  • قفسه‌ی سینه
  • داخل زانوها
  • لگن
  • پهلوها
  • قسمت‌های داخل و بیرون ران‌ها
  • بازوها

کارهایی که قبل و بعد از عمل لیپوماتیک باید انجام دهید

کارهای لازم قبل از عمل

قبل از هر تصمیمی برای عمل لیپتوماتیک یا پیکرتراشی بهتر است با پزشک متخصص در این مورد کمک بگیرید و سعی کنید قبل از عمل مشاوره‌های لازم را گرفته باشید. چون این عمل نیاز به دقت و مهارت زیاد پزشک معالج دارد ، در انتخاب پزشک دقت کنید و از رضایت بیمارهای قبلی اطمینان حاصل کنید.

اگر دکتر تشخیص به عمل لیپوماتیک برای شما کرد ۱۴ روز قبل از عمل از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید. اگر قرص آسپرین می‌خورید ۴۸ ساعت قبل از عمل لیپوماتیک مصرف آن را قطع کنید چرا که آسپرین جزو داروهای رقیق کننده خون می‌باشد.  اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید قبل از عمل پزشک را درجریان بگذارید. قبل از عمل بهتر است ناشتا باشید.

کارهای لازم بعد از عمل

بعد از انجام عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری تا چند ساعت استراحت مطلق داشته باشید و بهتر است تا ۱۸ ساعت رانندگی نکنید.

از مصرف قرص ویتامین E در دو روز بعد از عمل لیپوماتیک اجتناب کنید و حتما بعد از عمل مایعات کافی و آب‌میوه بنوشید.

از مصرف دخانیات و الکل تا ۴۸ ساعت بعد از عمل نیز باید خودداری کنید.

نشستن زیاد بعد از عمل لیپوماتیک ممکن است باعث چین خوردگی در ناحیه شکم شود بنابراین سعی کنید بیشتر دراز بکشید. همچنین یکی از توصیه‌های پزشک بعد از عمل لیپتوماتیک استفاده از گِن به مدت یک هفته و یا بیشتر است تا شکمتان جمع شود.

همچنین از ورزش‌های سنگین و طولانی مدت بعد از عمل اجتناب کنید تا فشاری به محل جراحی وارد نشود.

یکی از کارهای اصلی برای اینکه بعد از عمل محل جراحی شده عفونی نشود طریقه شستن محل زخم است. بیمار باید بریدگی را تمیزنگه دارد یعنی پس از شستن دستها پوست محل تخلیه چربی را ماساژ دهد و سپس بریدگی را به آرامی با آب و صابون بشوید و با حوله تمیزخشک کند. اگر از محل برش به مدت ۲۴ ساعت مایعی خارج نشود، به پانسمان کردن و استفاده از پد احتیاج نیست. پس از گذشت ۴۸ ساعت از عمل یک یا دوبار در روز حمام کردن توصیه می‌شود.

پزشک معالج به مدت یک هفته برای جلوگیری از عفونت وباکتری آنتی بیوتیک تجویز می‌کند . بیمار باید پس از مشاهده نشانه‌ای از عفونت مانند تب، ترشحات بودار یا قرمزی کانونی، تورم یا درد در ناحیه درمان شده با پزشک تماس بگیرد.

کمک به درمان زودتر زخم‌ها

تا ۷ روز بعد از عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری از رفتن به دریا، استخر و جکوزی خودداری کنید تا از عفونت پیشگیری کرده باشید.

روی محل زخم از پدهای آغشته به بتادین و محلول‌های ضدعفونی کننده نزنید زیرا بدون این محلول‌ها محل بریدگی زودتر و بهتر بهبود می‌یابند.

وقتی بعد از مدتی از عمل لیپوماتیک گن برداشته می‌شود مخصوصا در قسمت پاها دچار افت فشار می‌شوید بنابراین بهتر است ۱۰ دقیقه دراز بکشید تا دچار سرگیجه نشوید.

بعد از عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری از خوردن غذاهای نمکی و پرچرب حداقل به مدت یک ماه اجتناب کنید.

بیمار در ۲۴ ساعت اول پس از عمل باید بعد از ادرار کردن به آرامی بایستد و به منظور اجتناب از آسیب دیدگی جدی ناشی از افتادن، هر وقت سر گیجه داشت باید نشسته یا فوراً روی زمین دراز بکشد.  بهتر است هنگام استحمام یا دستشویی در را قفل نکند تا هنگام لزوم به آن‌ها کمک شود.

دربعضی مواقع پس از تخلیه چربی تهوع و استفراغ به علت استفاده ازآنتی بیوتیک و یا لورازپام یا بی‌حس کننده‌های موضعی ایجاد می‌شود.

ممکن است برای یک ماه یا بیشتر بعد از تخلیه چربی بی‌نظمی‌های قاعدگی رخ دهد.

دمای بدن در واکنش به ترومای ناشی از تخلیه چربی در طول ۴۸ ساعت اول پس از عمل بالا می‌رود.

مزایای عمل لیپوماتیک

– یکی از مزایای خوب عمل لیپتوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری این است که لایه‌های چربی به صورت یکنواخت در زیر پوست پخش می‌شود . در عمل‌های ساکشن دیگر، که اغلب شاهد گلوله‌هایی از چربی در بعضی از نقاط هستیم در عمل لیپوماتیک خبری از گلوله‌های چربی زیر پوست نیست.

– در روش‌های دیگر مانند لیپوساکشن و لیزر لیپولیز بعد از عمل بیمار باید حدود ۴ الی ۶ ماه از گِن استفاده می‌کرد. در عمل لیپوماتیک نیازی به بستن گن نیست و فقط برای جمع شدن پوست پزشک توصیه می‌کند ۴ هفته از گن استفاده شود.

– آسیبی که در عمل لیپوماتیک به ترابکولاهای پوست وارد می‌شود خیلی کم است و باعث می‌شود فرایند جمع شدن پوست زودتر و بهتر انجام شود.

– یکی دیگر از مزایای عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری، نداشتن بیهوشی است. پزشک تنها با بی‌حسی موضعی می‌تواند این عمل را به راحتی انجام دهد و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

– تورم و ترشحات بعد از جراحی در عمل لیپوماتیک بسیار کمتر از لیپوساکشن است و ترشحات بعد از ۳۶ ساعت قطع می‌شوند.

مزایای دیگر

– یکی از مزایای دیگر عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری، احتمال کم عفونت در این عمل است.

– یکی از مهم‌ترین مزیت‌های عمل لیپوماتیک عدم احتمال آمبولی چربی است و تا الان هیچ موردی گزارش نشده است.

– از مزیت‌های دیگر عمل لیپتوماتیک این است که نیازی به بستری شدن بعد از عمل ندارد و بیمار می‌تواند به کارهای روزمره‌ی خود بپردازد. همچنین در این عمل از خستگی و کوفتگی بعد از عمل لیپوساکشن خبری نیست.

معایب وعوارض عمل لیپوماتیک

این عمل هم مانند بسیاری از عمل‌های دیگر عوارض و خطراتی دارد که بهتر است با آن‌ها نیز آشنا شویم.

– یکی از خطرات عمل با دستگاه لیپوماتیک مربوط می‌شود به مدت زمان طولانی عمل و تکانه‌های این دستگاه است. چون این دستگاه با ارتعاشات و ویبره کار می‌کند اگر پزشک معالج متخصص نباشد و به علت خستگی نتواند دست خود را بهتر کنترل کند، ممکن است به بیمار یا خودش آسیب برساند.

– یکی از عوارض این عمل تورم و کبودی قسمت‌هایی که چربی از آن خارج شده بعد از عمل است. زیاد نگران نباشید بعد از چند روز این کبودی‌ها برطرف می‌شوند.

– بیمار بعد از عمل لیپوماتیک می‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد ولی باید توجه داشته باشد که از فعالیت‌های سنگین خودداری کند.

– پوشیدن گِن برای خیلی از افراد ناخوشایند است ولی باید بعد از عمل به مدتی که پزشک تشخیص می‌دهد از گن استفاده شود، و این یکی از معایب عمل لیپوماتیک است.

– عمل لیپوماتیک تنها برای نواحی بزرگ از بدن مانند شکم، ران و سینه قابل استفاده است و برای نواحی کوچک مانند زانو و غبغب بهتر است از روش‌های دیگر بهره بگیریم.

– با اینکه محل جراحت در عمل لیپوماتیک کوچک است ولی اگر درست مراقبت نشود احتمال عفونت و ورود باکتری به بدن وجود دارد.

– عمل لیپوماتیک برای افرادی که مشکلات قلبی دارند اصلا مناسب نیست. ارتعاشاتی که این دستگاه دارد برای قلب و کلیه مضر می‌باشد.

– خون‌ریزی از دیگر مشکلاتی است که شاید برای برخی از بیماران رخ دهد، علت آن می‌تواند مصرف بعضی از داروها باشد ولی اگر پزشک معالج متخصص باشد به راحتی می‌تواند خون‌ریزی را متوقف کند.

– احساس خستگی و کوفتگی بعد از عمل لیپوماتیک در افراد مسن بیشتر است. اگر دکتر به آرامی و با حوصله کارش را انجام دهد این کوفتگی کمتر می‌شود.

معایب دیگر عمل لیپوماتیک

– یکی از تصورات اشتباه بیماران این است که بعد از این عمل لیپوماتیک پوست را هم می‌توان صاف و بدون چروک کرد. باید ذکر کنیم که این دستگاه باعث تحریک فیبروبلاست‌ها و کلاژن سازی پوست نمی‌شود. اگر بعد از عمل لیپوماتیک پوست قسمتی که چربی‌ها از آن خارج شده افتاده وشل شد می‌توانید لیفتینگ انجام دهید.

– اگر بعد از عمل لیپوماتیک رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش نداشته باشید امکان بازگشت چربی‌ها به بدن وجود دارد. چرا که هیچ روش لاغری موضعی دایمی نمی‌باشد و فقط به حذف چربی‌های فعلی کمک می‌کند.

– حساسیت به لیدوکائین از جمله عوارض عمل لیپتوماتیک در بعضی از بیمارانی است که به این ماده حساسیت دارند.

– یکی از خطرات این عمل شکل گرفتن یک لخته خون در رگ است که به آن رومبوفلبیت گفته می‌شود و باعث التهاب و مشکلات بعدی برای بیمار می‌شود.

– اگر پوست قابلیت ارتجاعی خوبی نداشته باشد و یا حذف کردن چربی‌ها به صورت مساوی انجام نشود ممکن است پوست به صورت موج‌دار خود را نشان دهد.

– اگر از داروهای ضدانعقاد خون مانند وارفارین و آسپرین استفاده می‌کند خون‌ریزی و کبودی محل زخم اجتناب ناپذیر است. چنانچه در بالا هم اشاره کردیم بهتر است ۱۴ روز قبل از عمل، مصرف این داروها را قطع کنید.

– حرکت دستگاه ویبریشن در طول عمل لیپوماتیک ممکن است به پوست و یا اعصاب آسیب برساند و موجب سوختگی شود.

– سوراخ شدن اعضای داخلی بدن( خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد)

– شاید برای چند روز قسمتی که جراحی شده بی حسی داشته باشد ولی موقت است.

– گاهی مواقع محلولی که به بدن تزریق می‌شود در ریه‌ها جمع شده و باعث ورم ریوی شود.

عمل لیپوماتیک برای چه کسانی مجاز نیست

برای انجام عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری تشخیص پزشک و انتظارات بیماران از این عمل می‌تواند متفاوت باشد. بهترین زمان برای تصمیم گیری برای اینکه این عمل را انجام دهیم بعد از شرکت در جلسات مشاوره است. آگاهی یافتن از نحوه و عوارض این عمل و اینکه چه مراقبت‌هایی بعد از عمل لازم است انجام دهیم خیلی مهم و ضروری می‌باشد.

این عمل برای کسانی که چاقی مفرط دارند اصلا مناسب نیست، زیرا این عمل تنها چربی‌های زیر پوست را بیرون می‌آورد . مشکل افرادی که چاقی مفرط دارند چربی‌های احشایی زیادی است که اطراف اعضای حیاتی بدن را در برمی‌گیرد.

بنابراین این افراد برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان، فشارخون بالا و دیابت نوع۲ باید به سراغ روش‌های دیگری برای لاغری باشند.

در عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری خون زیادی از بیمار می‌رود به همین علت برای بیماران هموفیلی بسیار خطرناک می‌باشد. کسانی که بیماری عفونی دارند و یا سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است بهتر است از انجام این عمل صرفه نظر کنند.

بازگشت دوباره چربی‌ها در عمل لیپوماتیک

بازگشت دوباره چربی‌ها در عمل‌های زیبایی مانند لیپوساکشن و حتی عمل لیپوماتیک بسته به سبک زندگی فرد بیمار دارد. به عبارت ساده‌تر، هیچ پزشکی نمی‌تواند، چاق نشدن شما را بعد از عمل لیپوماتیک تضمین کند. به طور کلی، عمل‌های لاپاراسکوپی که در دنیای پزشکی از نوع جراحی غیرتهاجمی به شمار می‌رود، روشی با نتایج کوتاه مدت است.

افزایش وزن بیمار بعد از عمل به خود بیمار و چگونگی سبک زنئگی او بستگی دارد. این عمل‌ها درست است که باعث لاغری می‌شوند ولی لاغری همیشگی فرد را به هیچ عنوان به همراه ندارند.

تفاوت عمل لیپوماتیک با سایر روش‌ها

قبل از عمل لیپوماتیک با دستگاه‌های پیشرفته و به روز، عمل‌های دیگری مانند لیپوساکشن و عمل با لیزر لیپولیز انجام می‌گرفته است که خطراتشان به مراتب از عمل لیپوماتیک بیشتر بود.

یکی از معایب عمل با لیزر لپیولیز این بود که چربی‌هایی که توسط این دستگاه ذوب و از بدن خارج می‌شدند دیگر قابل استفاده نبودند ولی در عمل لیپوماتیک چربی‌هایی که توسط کانولا از بدن خارج می‌شود قابل استفاده به عنوان پروتز در گونه، سینه ها و جاهای دیگر بدن است.

از مزایای دیگر عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری نسبت به بقیه‌ی روش‌ها ایمنی به علت خون‌ریزی کمتر در این عمل است و چون این دستگاه حرارت ندارد احتمال سوختگی در این عمل وجود ندارد.

هزینه‌ی عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری اگر فقط برای زیبایی باشد و چاقی فرد تهدیدی برایش نباشد اغلب شامل بیمه نمی‌شود. ولی اگر چاقی بیمار تا حدی باشد که سلامتی او را به خطر بیندازد و عمل لیپوماتیک برای درمان بیماری و سلامتی او باشد، شرکت بیمه براساس قوانین و مقرراتش درصدی از هزینه جراحی را پرداخت می‌کند.

مقدارهزینه براساس نوع لیپوماتیک، نوع بیهوشی یا بی‌حسی، مانتورینگ بیمار در خلال انجام عمل، میزان پیچیدگی عمل و خیلی از عوامل دیگر می‌تواند متغیر باشد. هزینه انجام لیپوماتیک معمولا براساس وزن چربی که از بدن خارج می‌شود تعیین می‌گردد. قسمت فوقانی و تحتانی شکم گران‌تر از قسمت‌های داخلی ران هستند.

همچنین عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی با دستگاه‌های چینی ارزان‌تر از دستگاه‌های اروپایی است. ولی در حالت کلی حدود۲۰ الی۴۰ میلیون بسته به شرایطی که ذکر کردیم، هزینه عمل لیپوماتیک است.

حرف آخر

واقعیت امر این است که افراد چاق با عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی برای لاغری فقط از شر چربی‌های زیر پوستی خلاص می‌شوند ومشکل اصلی آن‌ها همچنان باقی می‌ماند. وقتی فردی با این عمل به کاهش وزن دلخواه خود می‌رسد باید توجه داشته باشیم چون هیچ تلاشی برای از بین بردن این چربی‌ها نداشته و هیچ تغییری در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد نکرده است.

پس مطمئنا مشکل می‌تواند از بازگشت چاقی جلوگیری کند، در حالیکه هدف از رژیم غذایی سالم رسیدن به عادات غذایی سالم است.

این را به خاطر داشته باشیم که این اضافه وزنی و چاقی در طول زمان و با عادات غذایی غلط به وجود آمده است و از بین بردن چربی‌های شکم وپهلو به صورت یک شبه کار عاقلانه‌ای نیست.  بهتر است با صبر و داشتن رژیم غذایی و فعالیت‌های مناسب بتوانید چاقی خود را کنترل کنید و کم کم از شر این چربی‌های مضر و احشایی خلاص شوید.

 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید