روش های غیر علمی برای کاهش وزن را بشناسیم – بخش دوم

0
1373

این روزها افراد بسیار زیادی برای رژیم کاهش وزن اقدام می‌کنند، اما بسیاری از آن‌ها از روش‌های کاهش وزن اشتباه برای این کار بهره می‌گیرند.

۷) حذف گروه های تغذیه ای

در بخش اول اشاره کردیم که بهترین رژیم غذایی، رژیمی است که متعادل باشد و همه مواد مغذای را برای بدن ما تامین کند. همانطور که حذف چربی برای بدن ضرر دارد، به همان اندازه هم کاهش شدید یا حذف قند، کربوهیدرات و دیگر گروه های غذایی می تواند دردسرساز باشد. خیال نکنید که چون قند و چربی و کربوهیدرات حرف اول را در مشکل اضافه وزن می زنند با حذف کردنشان می توان خیلی سریع و بی دردسر لاغر شد.

فراموش نکنید که کربوهیدرات بعضی مواد غذایی مثل سیب زمینی شیرین و بلغور جو نه تنها باعث اضافه وزن نمی شوند، بلکه برای لاغر شدن هم کمک خوبی به حساب می آیند.

با حذف قند و کربوهیدرات هوس، اشتیاق و اشتهای شما بیشتر می شود و فرایند لاغری هم برایتان سخت و طاقت فرسا می شود. گرفتگی ماهیچه، خستگی شدید، التهاب پوستی، بوی بد دهان و اسهال، فقط چند نمونه از عوارض کم کردن کربوهیدرات ها از برنامه غذایی هستند.

۸) رژیم های غیرعادی

اگر بخواهید کمبود چربی و کربوهیدرات را با افراط در مصرف پروتئین جبران کنید، کاهش وزن شما فقط برای دوره ای کوتاه و ایام خوشی شما موقتی خواهد بود و یک کاهش وزن اشتباه محسوب می‌شود. پروتئین اضافی به شکل چربی ذخیره می شود، آمینواسید مازاد بدن دفع می شود و در طول زمان وزن شما افزایش پیدا می کند. ریسک نکنید چون عواقب سنگینی در انتظار دنبال کنندگان این رژیم غذایی است: یبوست، کمبود شدید آب (دهیدراته شدن)، مشکلات کلیوی، کمبود کلسیم و بیماری های قلبی.

رژیم غذایی آنلاین۹) خام گیاهخواری

رژیم خام گیاهخواری که چند سالی است شدیدا رواج پیدا کرده هم از آن دسته رژیم های غلط است که اثرات جانبی منفی زیادی هم دارد. عدم استفاده از محصولات حیوانی، یعنی موادی که میلیون ها سال است غذای انسان را تشکیل داده و در تکامل ما نقش داشته است می تواند جبران ناپذیر باشد.

خیلی از این افراد بدون رعایت هیچ استاندارد و برنامه مناسبی، غلات، کربوهیدرات فراوری شده و قند بیشتری مصرف می کنند که کمک چندانی به کاهش وزن نمی کند. مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز به بدن نمی رسند و سوخت و ساز بدن و هضم غذا هم برایشان مشکل می شود. اصلا فایده این رژیم چیست اگر شخص را تا حدی ضعیف کند که حتی از فعالیت های ساده روزانه اش هم عقب بماند؟

پزشکان اعلام کرده اند که تغییر ناگهانی برنامه غذایی و استایل زندگی به سمت خام گیاهخواری، یک شوک غیرمنتظره به بدن وارد می کند و متابولیسم را مختل می کند.

از نظر زندگی اجتماعی، افرادی که این رژیم را دنبال می کنند دائما باید مشغول آشپزی باشند و نمی توانند به همراه خانواده و دوستان به هر رستورانی بروند.

۱۰) قرص های لاغری، مواد مخدر

بد نیست بدانید که تقریبا همه قرص ها و داروهای لاغری که در طول شبانه روز تبلیغشان را از گوشه و کنار می شنویم، مدت هاست توسط سازمان های غذا و داروی کشورهایی مثل آمریکا (FDA) ممنوع شده اند. اما تجارت سود آور این قرص ها ادامه دارد، چون که این محصولات، به جای خودتان، کیف پولتان را لاغر می کنند.

متاسفانه خیلی از این داروها حتی در آزمایشگاه هم تست نشده اند.

حرفی راجع به عوارض نمی زنم و فقط این را به شما می گویم که آدم های زیادی با خوردن قرص های لاغری (از جمله Fen-Phen) جان خود را از دست داده اند.

تنها افرادی برای لاغر شدن نیاز به دارو دارند که مبتلا به چاقی مفرط (Obesity) باشند، البته آن هم زیر نظر پزشک و با داروهای تایید شده و سالم.

اما مقام بدترین و وحشتناک ترین راه برای لاغر شدن را می توان به استعمال و استفاده از مواد مخدر داد.

موادی مثل متامفتامین، شیشه، ریتالین و ادرال، اگر در طولانی مدت مصرف شوند به مغز، قلب، دستگاه گوارش و تنفس آسیب های شدیدا جبران ناپذیری می زنند. شخص به خودش می آید و می بیند بعد از مشکل اضافه وزن حالا باید با مشکل اعتیاد هم دست و پنجه نرم کند (درصد بسیار بالایی از مصارف تفریحی و پزشکی مواد مخدر به اعتیاد منجر می شوند). چون تاثیر این مواد فقط تا وقتی مصرف می شوند باقی می مانند و بعد از مصرف، بازگشت وزن اتفاق می افتد. هزینه های سرسام آور و طرد شدن فرد از جامعه هم که بماند!

روش های غیرعلمی کاهش وزن

۱۱) خوردن و بالا آوردن

ریشه این رفتار به بیماران بولیمیا برمی گردد که بعد از زیاده روی در غذا و پرخوری دست به استفراغ عمدی می زدند. بعضی ها باور دارند چنین روشی برای لاغر شدن راحت و بی خطر است چون هیچ کالری ای جذب بدن نمی شود اما سخت در اشتباه اند.

اولا،  این کار باعث می شود فارغ از کالری ها، شمار زیادی از مواد مورد نیاز بدن شما هم جذب نشود. دوما، اسیدی که با استفراغ عمدی وارد گلو و دهان می شود به غدد، دندان ها، مری و معده آسیب جدی می زند. از زخم و پارگی مری و معده تا سکته قلبی و مرگ (بر اثر عدم توازن مواد شیمیایی مورد نیاز بدن) از عوارض فجیع و وحشتناک این نوع رژیم هستند.

بسیاری از روش های لاغری، صحیح نیستند و کاهش وزن اشتباه محسوب می‌شوند. تنها با دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل و بدون غلط و انجام فعالیت ورزشی می توانید وزن خود را به طور دائم و سالم کاهش دهید. تلاش نکردن و به باد دادن سرمایه یک مشکل ساده شما (اضافه وزن) را تبدیل به ده ها مشکل دیگر می کند.

 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید