راه‌های تقویت استخوان‌های کودکان: چگونه کودکانی قوی داشته باشیم؟

2
21411
راههای تقویت استخوان‌ کودکان

از آن‌جایی که استخوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اعضای بدن هر انسانی به ویژه کودکان می‌باشد و تقویت آن در دوران کودکی باعث سلامتی و تندرستی و حتی تناسب اندام در بزرگسالی می‌شود، بنابراین والدین باید با رژیم غذایی و راه‌های مختلف دیگر به تقویت بافت استخوانی کودک خود کمک کنند. ما در این متن به شما کمک می‌کنیم تا با راههای تقویت استخوان‌ کودکان آشنا شوید.

چرا باید به تقویت استخوان کودک خود توجه کنیم؟

شاید بهترین جواب این باشد که تقویت استخوان کودکان از بروز پوکی استخوان در بزرگسالی جلوگیری می‌کند. همان‌گونه که در اطرافیان خود مشاهده می‌کنیم اکثر افراد بعد از سن چهل سالگی از درد استخوان و پوکی استخوان خود شکایت دارند و این امر ریشه در تغذیه‌ی نامناسب و نداشتن برنامه‌ی ورزشی در دوران کودکی حکایت دارد.

پس بهتر است از همین امروز رژیم غذایی کودک خود را اصلاح کنیم تا کودکان‌مان در بزرگسالی استخوان‌هایی سالم داشته باشند.

راههای تقویت استخوان‌ کودکان با تغذیه

چون کودکان در سنین رشد هستند و تقویت استخوان در این سن بسیار مهم می‌‌باشد، بنابراین والدین باید به وعده‌های غذایی آن‌ها بیشتر توجه کرده و به تامین کلسیم و ویتامین D کودکان اهمیت بیشتری دهند.

مصرف منظم لبنیات و همچنین قرار گرفتن در معرض نورآفتاب به مدت ده دقیقه در طول روز تاثیر فراوانی به بهبود روند رشد کودکان و تقویت استخوان‌بندی آن‌ها دارد.

ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی و دویدن نیز می‌تواند به محکم شدن استخوان کودک شما کمک کند و همچنین ورزش‌های دسته جمعی باعث می‌شود کودک علاوه بر بدن سالم، روحیه‌ای شاد و ذهنی خلاق داشته باشد.

ورزش - راههای تقویت استخوان‌ کودکان

میزان مورد نیاز کلسیم و ویتامین D

از جمله مواد مغذی که چارچوب اصلی استخوان‌های سالم را فراهم می‌آورند می‌توان به کلسیم، ویتامین D، منیزیم و ویتامین K اشاره کرد. برای تقویت استخوان کودک، کلسیم و ویتامین D در درجه‌ی نخست قرار دارند، بنابراین برای والدین مهم می‌باشد که بدانند کودک‌شان بر حسب سن به چه مقدار کلسیم و ویتامین D نیاز دارد.

از جمله مواد مغذی که چارچوب اصلی استخوان‌های سالم را فراهم می‌آورند می‌توان به کلسیم، ویتامین D، منیزیم و ویتامین K اشاره کرد.

مقدار کلسیم مورد نیاز کودکان بستگی به سن آن‌ها دارد و بین سنین ۹ تا ۱۸سالگی کودکان به بیشترین مقدار کلسیم نیازمند می‌باشند.

 • نوزادان شش ماهه و کوچکتر: ۲۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ واحد ویتامین D
 • نوزادان۶ تا ۱۲ ماهه: ۲۶۰ میلی گرم کلسیم و۴۰۰ واحد ویتامین D
 • کودکان ۱ تا ۲ ساله: ۴۰۰ میلی گرم کلسیم و۴۰۰ واحد ویتامین D
 • کودکان ۴ تا ۸ ساله: ۸۰۰ میلی گرم کلسیم و۶۰۰ واحد ویتامین D
 • نوجوانان ۹ تا ۱۸ ساله: ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم  و۸۰۰ واحد ویتامین D

۴۰ درصد توده‌ی استخوانی کودکان در سنین ۹ تا ۱۴ سالگی شکل می‌گیرد وهمچنین ۹۰ درصد حداکثر توده‌ی استخوانی دختران در ۱۸ سالگی و ۹۰ درصد حداکثر توده‌ی استخوانی پسران در ۲۰ سالگی تشکیل می‌شود. پس توجه به میزان توصیه شده در این سنین بسیار حائز اهمیت است.

مواد غذایی برای تقویت استخوان

چنانچه در مطالب بالا نیز ذکر کردیم برای تقویت استخوان کودکان کلسیم، ویتامین D، منیزیم و ویتامین K باید در رژیم غذایی کودک وجود داشته باشد، حال شما را با مواد غذایی حاوی این عنصرها آشنا می‌کنیم.

کلسیم

لبنیاتی مانند شیر، پنیر و ماست جزو بهترین منابع طبیعی کلسیم هستند که حتماً باید در وعده‌های غذایی یا در میان وعده‌ها گنجانده شوند. می‌توانیم از شیرهای طعم ‌دار مانند شیر موز نیز برای کودکانی که از خوردن شیر خودداری می‌کنند استفاده کنیم.

علاوه بر این بعضی منابع دیگری وجود دارند که حاوی کلسیم می‌باشند مانند بادام، کلم بروکلی، شلغم، انجیر، عدس سبز و ماهی‌هایی مانند سالمون و ساردین. آب میوه‌های حاوی کلسیم نیز می‌توانند برای کودک مفید باشند.

ویتامین D

بهترین منبع ویتامین D نور خورشید می‌باشد که قرار گرفتن روزانه حداقل ده دقیقه زیر نور آفتاب، نیاز کودکمان را برطرف می‌کند ولی همیشه نمی‌توان از این منبع عالی استفاده کرد.

عواملی مانند منطقه‌ی جغرافیایی، رنگ پوست و استفاده از ضدآفتاب باعث می‌شود ویتامین D مورد نیاز را دریافت نکنیم.

بعضی منابع طبیعی مانندماهی سالمون، زرده‌ی تخم مرغ، کنسرو ماهی و روغن کبد ماهی حاوی ویتامین D هستند و همچنین منابعی مانند شیر و آب پرتقال که با ویتامین D غنی شده‌اند برای نیاز روزانه‌ی کودکمان مناسب هستند.

خوردن غذاهای حاوی ویتامین D نه تنها به محکم شدن استخوان کودک کمک می‌کند، بلکه از قرار گرفتن کودک در برابر نور خورشید و آسیب دیدن پوست وی و آفتاب سوختگی نیز جلوگیری می‌کند.

چگونه از شر کمبود ویتامین دی خلاص شویم؟

منیزیم یکی از راههای تقویت استخوان‌ کودکان

منیزیم در بادام، اسفناج، لوبیا سبز، کره‌ی بادام زمینی، آووکادو، نان گندم و لوبیا قرمز یافت می‌شود. بهتر است از این ماده‌های مقوی در وعده‌های غذایی کودکان عزیزمان استفاده کنیم تا باعث تقویت استخوان آن‌ها شویم.

با ۱۰ ماده‌ی غذایی که سرشار از منیزیم هستند، آشنا شوید

ویتامین K

سبزیجات برگدار بهترین منبع ویتامین K هستند. سبزیجاتی مانند کلم کالی، شلغم، کلم، اسفناج، کلم بروکلی و نخود فرنگی جزو سبزیجات حاوی این ویتامین می‌باشند.ای ویتامین یکی از راههای تقویت استخوان‌ کودکان است در مواد غذایی ذکر شده موجود است.

چند توصیه به مادران برای تقویت استخوان کودکان‌شان

 • از دادن نوشیدنی‌ها و نوشابه‌های گازدار به کودکان خود جداً بپرهیزید، زیرا که این نوشابه‌ها حاوی فسفر زیاد هستند و فسفر زیاد باعث از بین رفتن کلسیم در بدن می‌شود و منجر به ضعیف شدن بافت‌های استخوانی کودکان می‌شود.
 • سیر و پیاز منبع غنی از عنصر سولفور هستند که مصرف آن‌ها باعث استحکام استخوان‌های کودک می‌شود.
 • هرگز به کودکان خود چای یا قهوه ندهید و آن‌ها را عادت دهید به جای آن یک لیوان شیر بخورند که به علت داشتن کلسیم، ویتامین D و پتاسیم به استحکام استخوان کودکان کمک می‌کند.
 • کودکان خود را با ورزش آشنا کنید، زیرا ورزش باعث تقویت استخوان‌ها و محکم شدن بافت استخوانی کودکان می‌شود. بنابراین به هر طریقی که می‌توانید به کودکانتان یاد دهید همیشه ورزش کنند و سعی کنید بازی‌های ورزشی با آن‌ها انجام دهید.
 • صبح‌ها کودکان خود را به مدت ده دقیقه جلوی نور آفتاب قرار دهید. برای این کار می‌توانید با کودک خود زیر نور آفتاب بنشینید و نقاشی کنید تا ویتامین D مورد نیازش را جذب کند.
 • برای استفاده از مکمل‌های کلسیم حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

دوران کودکی بهترین دوران برای مهیا کردن زمینه‌های لازم برای سالم بودن فرزندمان در بزرگسالی است.

پس بهتر است با رژیم غذایی مناسب و تامین ویتامین D و کلسیم کودکان‌مان و همچنین ورزش کردن از ابتلای آن‌ها به پوکی استخوان جلوگیری کرده و به تقویت استخوان‌های‌شان کمک کنیم.

 

2 نظرات

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید