درمان چاقی با عمل بای پس معده

0
733
درمان چاقی با عمل بای پس معده

درمان چاقی با عمل بای پس معده یکی از شایع‌ترین جراحی‌ها برای درمان چاقی است. عمل بای پس معده برای اولین بار توسط ایتو و میسون در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه آیووا انجام گرفته است. در درمان چاقی با عمل بای پس معده جراح با کوچک کردن معده و بریدن روده‌ی کوچک باعث می‌شود بیمار اشتهای کمی برای غذا خوردن داشته باشد. همچنین این عمل با ایجاد اختلال در جذب غذا باعث می‌شود کالری کمتری جذب بدن شود.

عمل بای پس معده مناسب چه کسانی است؟

درمان چاقی با عمل بای پس معده مناسب افرادی است که با روش‌های مختلف نتوانسته‌اند چاقی خود را درمان کنند. افرادی که با رعایت رژیم غذایی برای کاهش وزن و انجام ورزش می‌توانند با چاقی خود مبارزه کنند بهتر است به سراغ جراحی نروند.

ولی اگر بعد از امتحان کردن روش‌های مختلف، موفق به کاهش وزن نشده‌اید و این اضافه وزن خطرات جسمانی برای شما دارد، درمان چاقی با عمل بای پس معده می‌تواند به شما کمک کند.

کسانی که به علت چاقی و اضافه وزن مشکلاتی مانند: بیماری‌های قلبی-عروقی، فشارخون بالا، دیابت نوع۲ و مشکلات تنفسی در خواب دارند می‌توانند با انجام عمل بای پس معده از شر این بیماری‌ها خلاص شوند.

درمان چاقی با عمل بای پس معده برای کسانیکه BMI آن‌ها زیاد است توسط پزشک توصیه می‌شود. کسانی‌که BMI آن‌ها بین ۳۵ الی ۹۹/۳۹ می‌باشد چاق محسوب می‌شوند.

کسانیکه BMI آنها از ۴۰ بالاتر است دچار چاقی شدید هستند.

اگر BMI شما هم بالای ۳۵ است شاید یکی از گزینه‌های پزشک معالجتان برای درمان چاقی، عمل بای پس معده باشد.

عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شود؟

درمان چاقی با عمل بای پس معده چگونه و در چه شرایطی انجام می‌گیرد، یکی از سوالاتی است که جواب آن را باید قبل از تصمیم گیری برای درمان چاقی با عمل بای پس معده پیدا کنید.

عمل بای پس معده به دو روش انجام می‌گیرد:

 • جراحی باز با برش‌های بزرگ
 • جراحی به وسیله لاپاراسکوپی

جراحی باز

در جراحی باز، جراح بعد از اقدامات اولیه مانند وصل کردن دستگاه‌های لازم برای کنترل ضربان قلب، نبض و کنترل تنفس بیمار با بیهوش کردن بیمار شروع به عمل جراحی می‌کند.

در درمان چاقی با عمل بای پس معده جراح با جدا کردن قسمت بزرگتری از معده و بخش ابتدایی روده‌ی کوچک از مسیر گوارشی، معده‌ی بیمار را کوچک می‌کند.  در عمل بای پس معده با کوچک کردن معده و کوتاه کردن روده‌ی کوچک باعث می‌شود بیمار غذای کم‌تری بخورد و کالری کم‌تری جذب بدن شود. ابتدا با ایجاد کیسه‌ای در ابتدای معده، آن را کوچک کرده و سپس قسمت پایین‌تر روده‌ی کوچک را به انتهای کیسه وصل می‌کنند تا مواد غذایی از مسیر جدید عبور کنند.

به عبارت ساده‌تر، معده را با دوختن و بریدن به دو قسمت تقسیم می‌کنند. قسمت کوچک‌تر که معمولا حجمی معادل ۵ تا ۱۰ درصد کل معده را دارد و فقط می‌تواند  یک اونس یا ۲۸ گرم از غذا را در خود نگه دارد. قسمت بزرگ‌تر در شکم باقی مانده و خارج نمی‌شود و به وظایفش ادامه می‌دهد، اگرچه غذا وارد آن نمی‌شود.

مرحله‌ی بعد بای پس کردن است، دراین مرحله روده‌ی کوچک که طول آن ۲۸۰ سانتی متر است، بریده شده و ۱۲۰ سانتیمتر می‌شود، ولی از بدن خارج نمی‌گردد و به معده کوچک دوخته می‌شود. لذا غذا پس از ورود به معده کوچک وارد روده کوچک کوتاه شده و اعمال هضم غذا صورت می‌گیرد و بدین طریق فرد مواد کمتری دریافت می‌کند و لاغر می‌شود و در عرض ۱۸ ماه تا ۲ سال بیش از ۸۰ درصد اضافه وزنش را از دست می‌دهد.

جراحی لاپاراسکوپی

در روش لاپاراسکوپی جراح حدود ۴ الی ۶ برش کوچک در بدن ایجاد می‌کند و تجهیزات و دوربین را از طریق این سوراخ‌ها وارد بدن بیمار می‌کند. دوربین به صفحه نمایشی در اتاق عمل متصل است و جراح می‌تواند از این طریق درون شکم بیمار را حین عمل ببیند.

در روش لاپاراسکوپی زمان بستری در بیمارستان کم‌تر است چرا که بهبودی زودتر انجام می‌شود. همچنین به علت زخم‌های کوچک‌تر بیمار درد کم‌تری را حس می‌کند و خطراتی مانند عفونت و فتق در عمل لاپاراسکوپی به مراتب کم‌تر از عمل باز است.

مزایای عمل بای پس معده

مزایای عمل بای پس معده باعث شده است این عمل در سال ۲۰۱۵ جزو برترین عمل برای چاقی محسوب شود.

 • در عمل بای پس معده فرد می‌تواند کاهش وزن بسیار خوبی داشته باشد. افراد می‌توانند حدود ۷۰ درصد از وزن خود را در طول ۱۸ ماه اول بعد از عمل از دست بدهند.
 • به علت اینکه اندازه معده کوچک شده است، میزان غذای مصرفی فرد بسیار کاهش می‌یابد و فرد احساس گرسنگی کمتری نسبت به قبل عمل دارد.
 • میزان کالری کمتری از مواد غذایی در روده جذب می‌شود.
 • براساس تحقیقات انجام شده حدود ۹۰ درصد از بیمارانی که عمل بای پس معده انجام می‌دهند ۵۰ درصد از وزن اضافی خود را بعد ازعمل از دست می‌دهند و این از دست دادن وزن، بلند مدت می‌باشد.
 • افرادی که بیماری دیابت نوع ۲ دارند بیان می‌کنند که بیماریشان بهبود یافته و یا به صورت کامل از بین رفته است.
 • ممکن است نیاز به مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا یا کلسترول بالا محدود شود.
 • یکی دیگر از مزایای کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، تنظیم هورمون‌های بدن از جمله افزایش تستوسترون و بهبود سوخت و ساز بدن می‌باشد.
 • به علت کاهش وزن و کم شدن داروهای مصرفی برای بیماری‌های مرتبط با چاقی، فرد راحت‌تر می‌تواند ورزش کند. اگر فرد بعد از عمل بای پس معده ورزش و رژیم غذایی سالم را رعایت کند می‌تواند این کاهش وزن را ثابت نگه دارد.
 • ۹۵ درصد افرادی که درمان چاقی با عمل بای پس معده انجام داده‌اند طی ۱ سال بعد از عمل گزارشی از بهبود کیفیت زندگی خود داشته‌اند.

خطرات و عوارض عمل بای پس معده

خطرات و عوارض عمل بای پس معده شاید از بیشتر عمل‌های جراحی چاقی کم‌تر باشد ولی هر عملی خطرات خاص خود را دارد. عمل بای پس معده چون جراحی بزرگی است خطرات خاص و جدی دارد بنابراین قبل از هر تصمیمی با پزشک متخصص مشورت کنید.

 • امکان حساسیت به داروهای بیهوشی
 • خون‌ریزی و لخته شدن خون
 • احتمال زخم معده یا سوزش معده و حتی ورم معده بعد از عمل بای پس معده وجود دارد.
 • در عمل بای پس معده احتمال آسیب به معده، روده‌ی کوچک و یا دیگر اندام‌ها در حین انجام جراحی وجود دارد.
 • زخم درون شکم که ممکن است در آینده باعث انسداد روده شود.
 • احتمال بالا آوردن غذا اگر بیشتر از ظرفیت کیسه باشد.
 • تراوش درون سیستم گوارش
 • عفونت بعد از عمل
 • مشکلات تنفسی و ریوی
 • خطر مرگ در بعضی موارد وجود دارد.
 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید