آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم

0
1379
آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم

آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم یکی از روش‌هایی است که می‌توان به وسیله‌ی آن شکمی صاف و تخت داشت. با آبدومینوپلاستی از طریق جراحی چربی‌ها و پوست اضافه‌ی شکم که به دلایلی مانند لاغری، زایمان‌های متعدد و حتی وراثت شل و افتاده شدن را برداشته و عضلات شکم را سفت می‌کنند.

آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم چیست؟

آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم برای لاغری نوعی جراحی زیبایی است. این عمل بر خلاف روش‌های دیگر پیکرتراشی مانند لیپوماتیک که یک روش غیرتهاجمی است، روشی تهاجمی محسوب می‌شود و فقط مخصوص ناحیه‌ی شکم می‌باشد.

بسیاری از افراد بعد از کاهش وزن زیاد، پوست شکم شان شل و افتاده می‌شود. افتادگی پوست شکم به هر علتی که باشد، باعث ناراحتی روحی شده وگاهی فرد راهی جزء جراحی برای خلاص شدن از این افتادگی پوست پیدا نمی‌کند. از طریق عمل  آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم، جراح با حذف قسمت‌های شل و افتاده‌ی پوست شکم  و چربی‌های اضافه  باعث می‌شود دیواره‌های شکم نیز سفت شوند.

عمل آبدوپلاستی یک جراحی جدی می‌باشد، بنابراین کسانی که می‌خواهند از طریق این عمل شکمی صاف و تخت داشته باشند باید اطلاعات کافی در مورد این عمل به دست بیاورند.

عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم چگونه انجام می‌شود؟

عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم برای لاغری و زیبایی چون یک عمل جدی و باز است قبل از عمل باید دستگاه‌های کنترل کننده ضربان قلب، نبض و دستگاه کمک کننده‌ی تنفس در حالت بیهوشی به فرد بیمار وصل شود.

جراح با ايجاد برشي در قسمت تحتاني شكم در حوالي محل معمول برش سزارين، به موازات پهلوی چپ به راست یا برعکس روی پوست شكم، عضله زيرين را جدا مي‌سازد. سپس جراح برشی دیگر در ناف و اطراف آن به منظور آزاد کردن ناف از بافت‌های اطرافش برای برداشتن پوست و چربی اضافه در بالای شکم ایجاد می‌کند.

اين آزادسازي تا لبه دنده‌ها در بالا و درقسمت طرفين تا پهلوها ادامه دارد، کشش پوست دیواره شکم و بخیه وترمیم عضلات تضعیف شده باعث کوچک شدن شکم می‌شود. برای خارج شدن مایع اضافی وترشحات از شکم ، جراح یک درن درانتهای برش تعبیه می‌‌کند و بعد از۳ الی ۷ روز این درن را از بدن خارج می‌کند.

بر خلاف تصورعموم، نافی که جراح می‌گذارد همان ناف طبیعی بیماراست که برداشته شده بود و دوباره  از سوراخ جدیدی در شکم بیمار گذاشته می‌شود.

مینی آبدومینوپلاستی چیست؟

عمل آبدومینوپلاستی به صورت جزئی‌تر نیز انجام می‌شود. در این عمل برش بزرگی سرتاسر شکم ایجاد می‌شود و برش تا پهلوها ادامه ندارد. جراح پوست دیواره شکمی زیر ناف را جدا کرده و چربی‌های اضافی را برمیدارد. درآخر پوست دو طرف شکم را کشیده و به هم می‌رساند و آن را بخیه می‌کند.

آبدومینوپلاستی مناسب چه کسانی است؟

برای انجام عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم برای لاغری باید دارای شرایطی باشید. اگر بعد از گرفتن رژیم‌های مناسب، انجام ورزش‌های مختلف و حتی دراز و نشست نتواسته‌اید شکم خود را آب کنید مطمئنا دنبال راه‌های دیگری از جمله جراحی می‌افتید. ولی همه‌ی افراد نمی‌توانند ازعمل آندومینوپلاستی بهره ببرند.

اگر شما هم دارای شکمی بزرگ پراز چربی هستید و پوست شکمتان نیز شل و افتاده شده است پیشنهاد می‌کنیم بعد از خواندن این شرایط، تصمیم به عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم کنید.

کسانی که می‌خواهند عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم انجام دهند باید به وزن ایده‌آل خود رسیده باشند و بعد از عمل نیازی به افزایش یا کاهش وزن نداشته باشند. چون اینکار باعث می‌شود که دوباره پوست شکمتان افتاده شود.

داشتن سلامتی کامل برای این عمل ضروری است. اگر بیماری‌های قلبی، کلیوی، آسم یا دیابت دارید بهتر است از این عمل صرفه نظر کنید.

قصد بارداری نداشته باشید، زیرا اگر بعد ازعمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم باردار شوید دوباره پوست شکمتان کشیده و شل می‌شود.

انتظارات معقول و واقع بینانه از نتایج این عمل داشته باشید.

خانم‌هایی که زایمان‌های متعددی داشته‌اند و به همین خاطر شکمشان افتاده وشل شده است.

کسانی که به علت‌هایی مانند سن قابلیت ارتجاعی پوست را نداشته باشند.

سیگاری نباشند.

افرادی که به علت شکم بزرگشان تحت فشار روحی باشند.

اقدامات لازم قبل از عمل

بهترین توصیه‌ی ما این است که قبل از هر تصمیم و اقدامی با پزشک متخصص در این مورد مشورت کنید و مطمئن شوید که این عمل برای شما لازم و بی‌خطر است. اگر پزشک نیز این عمل را به شما توصیه کرد، او را از داروهایی که احتمالا مصرف می‌کنید آگاه کنید.

قبل از چند روز از عمل از مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین و وارفارین خودداری کنید. اگر سیگار یا الکل مصرف می‌کنید بهتر است دو هفته قبل از عمل آن را ترک کنید. سیگار بعد از عمل هم موجب اختلال در درمان می‌شود. از گرفتن رژیم‌های خاص وبدون مشورت با پزشک، قبل و بعد از عمل خودداری کنید.

مراقبت‌های لازم بعد از عمل

حدودا ۴ هفته، بسته به بیمار و وضعیت او، زمان لازم است تا به بهبودی نسبی بعد از عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم برسد.

بعد از عمل باید استراحت مطلق داشته و فقط به صورت خمیده پیاده‌روی ساده بکنید تا خون در پاهایتان لخته نشود. هنگام خواب بالشتی نسبتا بزرگ زیر سر بگذارید و پاها را کمی جمع کنید و خوابیدن بر روی شکم ممنوع است.

از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید. استفاده از گن بعد از عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم به مدت ۲ الی ۳ ماه ضروری می‌باشد.

در روز سوم حتما برای کشیدن درن‌ها و معاینه به پزشک مراجعه کنید. از استحمام قبل از برداشتن درن‌ها و ۷۲ ساعت بعد از آن بپرهیزید.

دکتر بعد از عمل حتما داروهای آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت و داروهای ضد درد برای التیام دردتان به شما تجویز خواهد کرد.

عوارض عمل آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم

عمل آبدومینوپلاستی مانند همه‌ی عمل‌ها عوارض خاص خود را دارد. بیمار قبل از عمل بهتر است با عوارض و خطرات عمل هرچند نادر، آگاه شود.

عفونت:  اگر داروهای آنتی بیوتیک که پزشک تجویز کرده است را منظم بخورید احتمال عفونت خیلی کم است ولی اگر احساس کردید زخم عفونت کرده حتما به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی و هماتوم: آمدن خونابه از انتهای زخم عادی است و بعد از چند روز قطع می‌شود ولی اگر خونریزی رخ دهد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. ولی اگر این خونریزی از لبه‌ها خارج نشود زیر پوست جمع شده وبه لخته یا هماتوم تبدیل می‌شود که برای درمان آن پزشک مجبور است ۲ سانت از محل زخم را باز کند و لخته را خارج کند.

بی حسی پوست:  اغلب موقتی بوده و به علت تورم اعصاب حسی ناحیه عمل صورت می‌گیرد.

مخاطرات بیهوشی، اختلال در ترمیم زخم، تغییر رنگ پوست یا تورم و کبودی دراز مدت، آسیب عصبی، تورم پاها، احساس درد در شکم از عوارض دیگر این عمل می‌باشد.

 

نظر خودتان را ارسال کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید